Home Akce Historie Fotky Ankety

U Obrázku


Ustupující německá armáda se dostala i do oblasti Malčína, odkud chtěli vojáci Německé říše postupovat do jižních Čech a dále do Německa. Jelikož se po prchajících vojácích objevovaly různé předměty na malčínském území, vypravili do Podhumení dva občané Malčína pan Baloun a pan Vlček. Při jejich obchůzce narazili na několik prchajících německých vojáků. Vojáci je však bez varování zastřelili a svlíkli je z jejich oblečení, aby mohli v přestrojení pokračovat dále. Po těchto občanech, kteří se nevrátili domů, vyhlásil starosta obce Bárta pátrání. Vyzval všechny občany, aby se zúčastnili hledání těchto obyvatel. Po dlouhém a vyčerpávajícím hledání zachytil jeden občan pach tlejících těl a tento pach je dovedl až na místo, kde byl pan Baloun a pan Vlček zastřeleni. Nebyli z žádného místa viditelní, protože byli zataženi do pole žita, které již bylo velkého vzrůstu. Starosta Bárta došel domů a zapřáhl pár svých koní a pro tyto nešťastné občany dojel a dovezl je do Malčína.

Tento příběh se odehrál někdy v červnu nebo červenci roku 1945 při osvobozování naší republiky. Tento příběh jen dokazuje surovost a bezohlednost Němců.


A ještě o jedné armádě. Při osvobozování naší obce se až k nám dostali Rudoarmějci. Ti před sebou hnali dobytek a koně a dokonce i v naší obci uloupili Marešům z č.p.1 koně přímo z maštale.